> Tišnov - staré náměstí novým způsobem
Jihomoravské město Tišnov má jedinečné náměstí, které je specifické svou polohou ve svahu a zachovalými historickými prvky. Přesto náměstí neplní roli, kterou by mohlo. Vedení města se rozhodlo připravit urbanisticko-architektonickou soutěž, která by přinesla návrhy na rekonstrukci náměstí při zachování jeho historických prvků a současně mu dala podobu a funkčnost odpovídající dnešní době. Aby zadání soutěže co nejvíce vyjadřovalo skutečné potřeby obyvatel Tišnova, připravilo Partnerství, o.p.s. komplexní analýzu života na náměstí a současně sadu způsobů jak s veřejností o budoucí podobě náměstí komunikovat.
Průběh analýz a práce s veřejností
V rámci analýz proběhla pozorování náměstí zejména s ohledem na analýzu širších vztahů území, fyzického stavu náměstí a mapování aktivit v území. Součástí těchto analýz byla rovněž kvantifikace některých aktivit (parkování, průjezd aut, cyklistů a pohyb chodců). Dále byly analyzovány tyto jevy: přízemní partner budov, bariéry pohybu po náměstí, hlavní pěší trasy, možnosti pro pobyt a posezení apod. Pozorování byla prováděna jak v průběhu celého všedního, tak i sobotního dne. Sčítání aut i chodců v průběhu celého dne ukázalo, že obě skupiny návštěvníků jsou velmi vyrovnané. Jako nevětší problém náměstí se ukázala intenzivní automobilová doprava, která spolu s parkováním vytváří nebezpečné situace a bariéry pro volný pohyb po náměstí. A co nejčastěji na náměstí dělají lidé, kteří tudy pouze neprochází? Postávají, často při náhodném setkání se známým kolemjdoucím. Míst na lavičkách nebo kavárenských zahrádkách, kam by se mohli přesunout, je na náměstí velmi málo. Hitem náměstí je sobotní trh, který přivádí na náměstí více lidí, než kolik bylo zaznamenáno ve všední den.
Analýzy vyplývající z pozorování místa byly doplněny o
rozhovory s uživateli místa a to jak s pohledu běžného návštěvníka, tak z pohledu zástupců obchodů a dalších institucí sídlících na náměstí. Jako velmi problematický se v rozhovorech ukázal být stav dlažby. Zdánlivou drobností, ale pro starší občany klíčovou se ukázal nedostatek laviček, které v náročném terénu slouží jako odpočivadla.
Důležitou součástí komunikace s veřejností byla i možnost vyplnění
ankety v papírové i elektronické podobě. Té využilo přes
500 obyvatel města.
Součástí přímé komunikace s obyvateli bylo rovněž
plánovací setkání. Na něm zhruba padesátka občanů nejprve ve skupinách a potom společně sumarizovala pozitivní kvality náměstí, jeho slabé stránky a posoudila řadu návrhů na zlepšení podoby a funkčnosti náměstí.
Výsledek?
Výsledkem analýz a komunikace s uživateli náměstí je souborné doporučení pro rekonstrukci náměstí. Město nyní velmi dobře zná nedostatky a příležitosti svého hlavního náměstí. Tento dokument proto využije jako zadání architektonické soutěži, kterou vyhlásí v nebližších měsících. Architekti by se podle výsledků analýz měli soustředit v první řadě na upřednostnění pěších uživatelů, odstranění bariér a výrazné zlepšení podmínek pro pobývání. Scelení plochy náměstí a komfortní propojení jeho jednotlivých částí je zásadní pro místní obchody a služby, které by vedle volnočasového využití a plánovaných kulturních a akcí měly zůstat hlavním zdrojem vitality náměstí.
Realizátoři:
Partnerství o.p.s. založená
Nadací Partnerství
Více:
Autor textu: Martin Nawrath
Fotografie: Robert Sedlák, Kristián Škoda, Miroslav Pálka