Úvod
Poptávka po kvalitním a efektivním komunitním plánování (tzn. se zapojením participací veřejnosti v rozhodovacích procesech) roste pomalu i v České republice. Hybatelé komunit i zástupci veřejné správy pochopili, že projekty, ve kterých se příliš tlačí na pilu nebo o kterých se raději nemluví, se obvykle vymstí. Pojem udržitelnosti se už nespojuje jen se životním prostředím a jeho ochranou, ale také se schopností veřejné správy (nebo investora) prosazovat své záměry a smysluplně zajistit jejich dlouhodobé fungování. V takovém úsilí se pak podpora veřejnosti vrátí hned dvakrát: zvýšením kvality záměru (lidé svými připomínkami mohou projekt zkvalitnit, zlevnit) i při jeho realizaci a provozu. V dnešní době začíná být práce s veřejností „trendy“ a koncept místní Agendy 21, jako jednoho z modelů jak s veřejností pracovat, se zabydlel v řadě českých měst, obcí, mikroregionů a dokonce i krajů. Tzv. Chytrá veřejná správa (smart administration) už komunikaci s občany má nastavenou jako klíčovou hodnotu a pilíř, o který se opírá.
První otázka
Quest 1/7, 1 bod
Filozoficky a politologicky se na participaci můžeme dívat jako na zásadní princip hledání kolektivní moudrosti. Známý kvantový fyzik David Bohm o ní píše: „Protože myšlení je do značné míry kolektivní, není možné, abychom je zlepšili jako jednotlivci. V průběhu dialogu získává skupina přístup k širšímu zdroji společného myšlení – celek organizuje části – účelem dialogu je překročit úroveň poznání každého zúčastněného jednotlivce“. Na roli občanů a politiků jsou pochopitelně názory různé.
Zpět
Hodnocení
Quest 2/7, 1 až 3 body
Výchozím a stále platným mezinárodním dokumentem, který zastřešuje účast veřejnosti v rozhodovacích procesech, je Aarhuská úmluva. Obsahuje obecný souhrn pravidel pro zapojování veřejnosti do rozhodování. Vyplývají z ní klíčové povinnosti pro efektivní zapojení veřejnosti do rozhodování.
Zpět
Hodnocení
Quest 3/7, 1 až 4 body
Zapojování veřejnosti do rozhodování má různou intenzitu. Žebříček zapojení veřejnosti ukazuje úrovně zapojení, které vedou od neparticipativních metod (např. manipulace) přes pasivní a formální poskytování informací až po účelnou participaci (spolurozhodování veřejnosti). Občanská kontrola je nejvyšší úrovní participace, při níž občané zajišťují vše, co se týká plánování, formulace strategií a řízení programů. Ve zjednodušené podobě se tato škála může pohybovat mezi oblastmi informování/konzultace/zapojení/sociální učení. Pod termínem sociálního učení rozumíme určitou nadstavbu celého procesu, ve kterém se učí experti, zástupci veřejné správy i veřejnost vzájemně spolupracovat a chápat své role, kompetence, zodpovědnosti a potřeby.
Jaká hesla týkající se úrovně zapojování veřejnosti byste přiřadili k těmto větám?
Někde je problém, zkusme zjistit kde a v čem a co s tím můžeme udělat:
Máme tento problém a vyřešíme ho tímto způsobem:
Máme tento problém, vymysleme společně varianty řešení a výběr toho nejvhodnějšího:
Máme tento problém, známe několik řešení, vyberme to správné:
Zpět
Hodnocení
Quest 4/7, 1 až 2 body
Při zapojení veřejnosti do konkrétního projektu se pochopitelně fáze informování veřejnosti, sběru informací, analýzy problému a formulace návrhů prolínají. Podle charakteru projektu se pak kombinují různé techniky zapojení veřejnosti. Důvodem kombinace technik je i nutnost oslovit různými způsoby různé cílové skupiny, kterých se projekt týká.
Zpět
Hodnocení
Quest 5/7, 1 až 5 body
Každá z metod má svá pro i proti a je tedy třeba dobře zvážit, které jsou v daném případě vhodné.
Označte hlavní nevýhodu jednotlivých metod:
Místní zpravodaje: |
|
Internet a sociální sítě: |
|
Dotazník: |
|
Workshop: |
|
Posezení u kávy: |
|
Zpět
Hodnocení
Quest 6/7, 1 bod
Americký filozof Tom Atlee říká o přímé demokracii: „Společenství jsou tedy moudrá do té míry, do jaké využívají svou rozmanitost. Ta nejmoudřejší z nich rozpoznávají, že každý názor představuje část pravdy a že právě skrze kooperativní, kreativní vzájemnou hru názorů vzniká nejmoudřejší, nejobsáhlejší a nejmocnější pravda“
Zpět
Hodnocení
Quest 7/7, 2 bod
Zpět
Hodnocení
Hodnocení
Vysvětlení: Tento text se přegeneruje výsledkem vyhodnocení (JS funkce printEvaluationResult()).
Hodnocení